Zakup śmieciarki: Co należy wziąć pod uwagę przed wyborem?

Poleć:

Rosnące wymagania względem ekonomii i ergonomii, a także troski o środowisko naturalne powodują, że pojazdy zbierające odpady muszą spełniać szereg wymagań. Od zgodności z normami i przepisami, poprzez parametry techniczne podwozia, aż po kwestie finansowe - każdy z tych elementów musi być starannie rozważony, aby zapewnić, że inwestycja ta będzie trafiona i przyniesie długoterminowe korzyści.

Zakup odpowiedniego pojazdu do zbiórki odpadów komunalnych, to strategiczna decyzja dla każdej firmy zajmującej się gospodarką odpadami. Ten istotny składnik floty musi nie tylko spełniać surowe normy bezpieczeństwa i środowiskowe, ale również zapewniać optymalną wydajność i trwałość. Przed dokonaniem zakupu należy zatem wnikliwie przeanalizować wszystkie aspekty.

Śmieciarki, podobnie jak inne pojazdy komunalne, podlegają ścisłym regulacjom prawnym i technicznym, które muszą być bezwzględnie spełnione. Najważniejsze z nich to normy z grupy PN-EN 1501, określające wymagania ogólne i dotyczące bezpieczeństwa dla tego typu pojazdów. Przestrzeganie tych wytycznych zapewnia, że śmieciarka będzie bezpieczna w eksploatacji, a także zgodna z obowiązującymi przepisami. Zatem jak zdecydować? Tylny czy boczny załadunek? Jaka pojemność? Jakie śmieciarki, do jakich odpadów wybrać? Podpowiadamy.

Czy zabudowa śmieciarki ma znaczenie?

Ogromne znaczenie dla wygody użytkowania w różnych uwarunkowaniach terenowych ma sposób załadunku i rodzaj zabudowy. Sprzedaż śmieciarek w Apriva obejmuje różne rozwiązania: od klasycznych załadunków tylnych, przez boczne, aż po przednie. Każde z nich ma swoje zalety i wady, zależne od warunków eksploatacji i specyfiki terenu, na którym będzie użytkowany pojazd.

Załadunek tylny jest najbardziej popularnym rozwiązaniem, jest uniwersalny, popularny i ułatwia obsługę. Załadunek boczny lub przedni może być korzystny w sytuacjach, gdy występują ograniczenia w dostępie do pojemników. Co ważne, wiele modeli dostępnych w naszej ofercie ma kompaktowe rozmiary i budowę. To ułatwia manewrowanie również w ciasnych uliczkach.

W odpowiedzi na rosnące wymagania dotyczące segregacji odpadów, na rynku pojawiają się śmieciarki z zabudowami wielokomorowymi, pozwalającymi na jednoczesny odbiór różnych frakcji odpadów. To rozwiązanie ułatwia realizację obowiązku selektywnej zbiórki, choć wiąże się z wyższymi kosztami inwestycyjnymi. Duże pojemniki pozwalają jednak na optymalizację kosztów operacyjnych, co z pewnością stanowi ważną zaletę. Pojazdy zbierające odpady nierzadko zawierają wbudowany system kompresji odpadów. Dzięki temu można zmniejszyć ich objętość, robiąc przestrzeń na kolejne śmieci.

Rodzaje śmieciarek i dodatkowe udogodnienia

Coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania pozwalające na monitorowanie i rejestrację ilości odbieranych odpadów, takie jak systemy ważenia lub identyfikacji pojemników. Ułatwia to rozliczanie usług i optymalizację tras. Choć wciąż rzadko spotykane na polskim rynku, kabiny niskowejściowe zyskują uznanie ze względu na zwiększony komfort i bezpieczeństwo obsługi. Ułatwiają one wchodzenie i wysiadanie z pojazdu, co ma szczególne znaczenie w przypadku częstych postojów.

Oczywiście, kwestia ceny i całkowitych kosztów eksploatacji jest jednym z kluczowych czynników branych pod uwagę przy zakupie śmieciarki. Należy tu rozważyć nie tylko cenę zakupu, ale również takie elementy, jak zużycie paliwa, koszty serwisowania czy żywotność podzespołów. Nie mniej istotny jest także sposób finansowania. Ostatecznie niezależnie od tego, jakie rodzaje śmieciarek wchodzą w grę, wydatek jest spory. Warto skonsultować się z doradcą, który podpowie, jak najkorzystniej sfinansować taką inwestycję.

Śmieciarki na sprzedaż - co jeszcze rozważyć?

Niemałe znaczenie przy wyborze tego typu pojazdu mają parametry techniczne podwozia, a także rozstaw i liczba osi czy skrzynia biegów. Determinują one wydajność pojazdu i przekładają się na wygodę jego użytkowania. Typowy rozstaw osi dla śmieciarek to 3700-3900 mm, montowanych na podwoziach 3-osiowych. Coraz popularniejsze stają się jednak konfiguracje 6x2, z krótszym rozstawem osi, co poprawia manewrowość pojazdu. Liczba osi ma również istotny wpływ na rozkład obciążeń i ładowność. Przy wyborze skrzyni biegów natomiast producenci i użytkownicy często preferują rozwiązania w pełni automatyczne. Zapewniają one większą wygodę i wydajność w warunkach częstego zatrzymywania się i ruszania, typowych dla pracy śmieciarki.

Standardem staje się zastosowanie zawieszenia pneumatycznego z tyłu, umożliwiającego odciążanie osi w razie potrzeby. Rozwiązanie to poprawia trwałość podzespołów i ułatwia manewrowanie. Podczas poszukiwania odpowiedniego modelu śmieciarki, warto wziąć pod uwagę wartości nacisku na osie i ładowność. Dodatkowo specyfika pracy śmieciarki, związana z częstym ładowaniem i rozładowywaniem, może prowadzić do przekroczenia standardowych limitów. Dlatego też podwozia są często wyposażane w osie o zwiększonej nośności, sięgającej nawet 23 ton, aby zapobiec przeciążeniu. Równie istotna jest kwestia ładowności całego pojazdu, która musi być dostosowana do potrzeb danego przedsiębiorstwa.