Jakie uprawnienia musi posiadać kierowca śmieciarki?

Poleć:

Kierowca śmieciarki odgrywa bardzo ważną rolę w procesie gromadzenia i utylizacji odpadów - wszak to on odpowiada za to, w jaki sposób porusza się pojazd. Skuteczne zarządzanie pojazdem specjalistycznym tego typu, wymaga jednak tego, aby posiadać odpowiednie uprawnienia oraz kwalifikacje. Sama praca śmieciarki jest niezwykle ważna przede wszystkim ze względu na utrzymanie w czystości infrastruktury miast, miasteczek i wsi. Nie każdy jednak może prowadzić śmieciarkę - nie chodzi tu jednak tylko o posiadanie odpowiedniego rodzaju prawa jazdy.

Ważna jest także wiedza z zakresu obsługi takiego pojazdu. Obejmuje ona odpowiednie manewrowanie wywrotką czy szereg innych czynności, które osoba prowadząca taki pojazd musi poprawnie wykonywać. Innymi słowy, jest bardzo wiele czynników oraz warunków, które należy spełnić, aby móc legalnie i co najważniejsze - bezpiecznie obsługiwać śmieciarkę.

Czy zdobycie uprawnień, które pozwalają na legalne prowadzenie takiego pojazdu, jest trudne? Jakie kursy należy ukończyć, aby otrzymać niezbędne uprawnienia do prowadzenia takiego pojazdu? Na te, jak również i na szereg innych pytań dotyczących tego zagadnienia, odpowiedzi znajdziecie w naszym poniższym artykule.

Śmieciarka - uprawnienia, które pozwalają nią jeździć

Kierowca takiego pojazdu, musi posiadać ważne prawo jazdy kategorii C lub C+E. To absolutna podstawa. Prawo jazdy kategorii C pozwala na prowadzenie pojazdów o masie powyżej 3,5 tony, natomiast kategoria C+E uprawnia do kierowania pojazdami z przyczepami o łącznej masie przekraczającej 750 kg. Ta podstawowa kwalifikacja jest niezbędna, aby legalnie prowadzić śmieciarkę, która zazwyczaj należy do tej kategorii pojazdów. To jednak nie wszystkie warunki, które należy spełnić, aby móc legalnie prowadzić śmieciarkę.

Kierowca musi posiadać ważne badania lekarskie i psychologiczne, które potwierdzają jego zdolność do prowadzenia pojazdu oraz brak przeciwwskazań do pracy na stanowisku kierowcy śmieciarki. W przypadku, gdy kierowca będzie obsługiwał specjalistyczne urządzenia do zbierania i segregowania odpadów, może być również wymagane posiadanie dodatkowych uprawnień lub certyfikatów potwierdzających umiejętność obsługi tych maszyn. W sytuacji, jeśli śmieciarka jest wyposażona w prasy do śmieci, kierowca powinien mieć odpowiednie szkolenie z obsługi tego rodzaju urządzeń.

Znajomość przepisów związanych z zarządzaniem odpadami - dlaczego jest taka ważna?

Niewielu kandydatów wie, że przydatna w tym zawodzie jest także znajomość przepisów dotyczących gospodarki odpadami. Kierowca śmieciarki powinien być świadomy zasad dotyczących segregacji odpadów, miejsc ich składowania, a także posiadać wiedzę na temat bezpiecznych miejsc do manewrów i opróżniania pojemników. Nie można też zapominać o tym, że kierowcy śmieciarek często muszą obsługiwać specjalne systemy podnoszenia i opróżniania pojemników na śmieci.

W tym zakresie także realizowane są odpowiednie szkolenia lub kursy. Warto również podkreślić, że kierowcy śmieciarek często mają kontakt z mieszkańcami. Z tego też względu, niekiedy okazuje się, że umiejętności komunikacyjne są równie istotne, co umiejętności techniczne. Dobry kierowca powinien być uprzejmy, pomocny i potrafić obsługiwać sytuacje nietypowe podczas pracy.